Choď na obsah Choď na menu
 


Koh Tao

 
 

Thajsko patrí k najpopulárnejším destináciám na svete, ročne ho navštívi okolo 35 miliónov turistov. Nie všetci sa vrátia domov živí a zdraví. Najväčším postrachom pre zasvätených je v tomto smere ostrov Koh Tao, kam sa dostanete za dve hodinky loďou z neďalekého známejšieho Koh Samui. Cestovné kancelárie ho prezentujú ako ideálny úkryt pred okolitým ruchom, kde si turisti môžu užiť nedotknutú prírodu, tyrkysové more, množstvo wellness centier a predovšetkým nezabudnuteľné potápanie.

Ostrov Koh Tao bol veľmi dlho neobývaný. V roku 1943 tu však založili väzenie pre politických povstalcov, pre ktorých bolo toto miesto peklom na zemi. Mnohí zomreli od hladu alebo na maláriu, hrozbou bolo aj množstvo žralokov v okolitých vodách. V roku 1944 väzňov prepustili a ostrov bol znova opustený. O tri roky neskôr sa však v opustených celách usadili dvaja bratia – dvojičky z Koh Samui, ktorí sem neskôr priviedli aj svoje rodiny. Postupne sa k nim pridali ďalší ľudia a po roku 1977 aj prví turisti. Koh Tao sa postupne zmenil na rušné dovolenkové stredisko, kde ale v ostatných rokoch našlo smrť príliš mnoho návštevníkov. Dvaja zahynuli pri nehode, ďalších 11 úmrtí je ale podozrivých. A to má ostrov rozlohu len 21 km²!

 

Prvou známou obeťou tejto „zradnej krásky“ bol Ben Harrington (†32), ktorý zahynul v auguste 2012. Podľa úradov si zlomil väz, keď jeho moped narazil do stĺpu elektrického vedenia. Matke obete však pripadalo podozrivé, že na mieste nehody chýbala jeho peňaženka a hodinky. Závery thajskej polície vyvrátila aj neskoršia pitva, pri ktorej britskí experti určili za príčinu smrti preseknutie aorty. Harringtonova matka preto ďalej bojuje za potrestanie vinníkov jeho smrti, petíciu so žiadosťou o ďalšie vyšetrovanie už podpísalo takmer 17.000 ľudí.

 

Jedná sa v tomto prípade o zhodu nešťastných náhod, alebo sú turisti skutočne v ohrození? V tom majú znalci miestnych pomerov jasno. Český podnikateľ Radim Chomič, ktorý v Thajsku žije už 15 rokov, pre portál iDNES povedal: „Ko Tao ovláda niekoľko rodín, ktoré si sprivatizovali všetko vrátane spravodlivosti a krytia sériového vraha. Nikomu z mojich známych tam neodporúčam ísť, kým nebude skutočný páchateľ za mrežami.“ Niekoľko rokov strávila v Thajsku aj dopisovateľka denníka Independent Elaine Dickinson. Na Koh Tau jej domáci pod podmienkou zachovania anonymity povedali, že „ostrov má pod palcom mafiánska rodina, ktorá vyberá výpalné, kontroluje políciu a neštíti sa podpaľovania domov alebo obchodov ľudí, ktorí im skrížia cesty.“ Je verejným tajomstvom, že podobným spôsobom majú mafiánske skupiny v moci aj ďalšie thajské turistické destinácie ako Phuket, Koh Samui či Phi Phi, kde kontrolujú všetky obchody, pozemky, taxislužby aj prostitúciu.

 

Ostrova Koh Tao sa podľa úradov organizovaný zločin netýka. „Priznávame, že v minulosti tu bola mafia, ktorá využívala turistov. No už sme sa jej zbavili,“ povedal pre New York Times policajný major Surachate Hakparn. A pri akej príležitosti? V súvislosti s prípadom mladej Britky, ktorú mali na ostrove znásilniť, keď jej do nápoja nasypali omamné látky. Dôkazy však chýbajú, a tak jej tvrdenia úrady opäť zmietli zo stola. Schovávajú takto za nehody aj vraždy?